Kilka darmowych i responsywnych szablonów SEO WordPress wartych polecenia

W repozytorium WordPress można znaleźć wiele ciekawych szablonów – od tych najprostszych dla blogów, przez projekty dla stron firmowych, po bardziej rozbudowane dla sklepów internetowych (e-commerce).
Wybierając szablon dla siebie warto zwrócić uwagę kiedy był on ostatnio aktualizowany. Niestety ataki na CMS WordPress najczęściej zdarzają się poprzez ogólnodostępne wtyczki oraz szablony. W starszych szablonach – pisanych na wcześniejsze wersje systemu – jest większe prawdopodobieństwo wykrycia luki bezpieczeństwa.

Chciałbym polecić kilka darmowych szablonów z oficjalnego repozytorium WP ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania do urządzeń mobilnych (responsive web design RWD) i optymalizacji pod kątem SEO – czyli na ile są przyjazne wyszukiwarkom internetowym.
Strony RWD obecnie są bardzo popularne i praktyczne – jedna wersja strony dopasowuje się do ekranów różnych urządzeń mobilnych.

Szablony zoptymalizowane pod kątem SEO czyli jakie?

Przy tak dużej ilości czynników rankingowych Google nie sposób sprawdzić szablonu pod kątem każdego z nich. Warto jednak zwrócić uwagę na niektóre kwestie, stanowiące o tym czy szablon jest SEO Friendly. Dobrze zaimplementowany szablon powinien spełniać takie kryteria jak:

  • szybkie ładowanie strony,
  • obsługa na urządzeniach mobilnych (RWD),
  • jakościowy i zoptymalizowany kod HTML (brak błędów, kompatybilność dla wielu przeglądarek, przejrzysta struktura kodu, “przyjazne linki”, dobrze dobrane tytuły i nagłówki, zoptymalizowane obrazy),
  • hierarchizacja nagłówków na stronie (H1, H2, ..),
  • obsługa znaczników schema.org,
  • integracja z wtyczkami SEO (SEO Yoast lub All In One SEO) oraz portalami społecznościowymi,
  • bezpieczeństwo (częste aktualizacje).

Nie zapominajmy również, że najważniejsza dla SEO jest wartościowa i unikatowa treść (“Content is the king”). Dobrze zoptymalizowana struktura pomaga robotom wyszukiwarek dobrze indeksować stronę, ale to treści poszukujemy wpisując zapytanie do wyszukiwarki.

Na koniec polecane darmowe, popularne, responywne szablony SEO friendly z oficjalnego repozytorium:
1) AccessPress Parallax
accesspressparallax szablon

2) Point
point template

3) Nirvana
nirvana

4) Zerif Lite
(Już niedostępny na wordpress.org, IX.2016)
zerif-lite theme

5) Responsive brix
brix theme

6) SKT-Black
sktblack theme

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *