Obsługa błędu 404 – przekierowanie na stronę główną

Błąd 404 informuje o tym, że strona, którą chce załadować użytkownik nie istnieje na serwerze.
Może się zdarzyć w przypadku, gdy faktycznie została usunięta z serwera, ale równie dobrze w przypadku, gdy użytkownik wpisze niepoprawny adres. Dodam, że jest to istotne nie tylko z punktu widzenia użytkownika, ale również optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO).

Z tytułowym problemem możemy sobie poradzić na kilka sposobów. Dobrze jest poza samym przekierowaniem dać użytkownikowi “drogowskaz” co może dalej zrobić, w przypadku gdy zabłądził.
Jeżeli chcemy wyświetlić ładną stronę z komunikatem błędu należy wpisać go do pliku 404.php utworzonego w katalogu z naszym szablonem.

Pierwsze rozwiązanie jest możliwe bez użycia wtyczek.
Aby przekierować użytkownika bezpośrednio (301 redirection) z błędnej strony na stronę główną w treści pliku 404.php wpisujemy kod
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: ".get_bloginfo('url'));
exit();

Ale.. trzeba mieć na uwadze, że podczas takiego przekierowania użytkownik będzie przeniesiony bez pytania na główną stronę, bez żadnego komunikatu. To nie zawsze może być dobrze odebrane.
Dobrą praktyką jest udostępnienie formularza, w którym użytkownik może przekazać informację o braku zasobu administratorowi strony, aby ten mógł odpowiednio zareagować.

Przyjrzyjmy się kilku wtyczkom.

404  to start
Jak widać wtyczka poza bezpośrednim przekierowaniem 301 przesyła informację o błędzie do administratora.

404 plugin
Wtyczka wyświetla na stronie 404 sugestie czego użytkownik mógł poszukiwać, link do kategorii, mapy strony oraz wyszukiwarkę Google.

404 plugin
Jak widać wtyczka umożliwia dopasowanie własnej strony błędu.

redirect url
Wtyczka daje kontrolę na przekierowaniami wszelkiego rodzaju, nie ważne czy dana strona istnieje czy nie.
Umożliwia również monitorowanie błędów 404 i tworzenie dziennika.

Wtyczka ma głównie za zadanie monitorowanie “zepsutych” linków w obrębie artykułów, stron, komentarzy, obrazków a nawet ich poprawę.. (Informacje na temat nie działających linków wewnątrz serwisu są również dostępne w Narzędziach dla webmasterów Google).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *