Najważniejsze cechy dobrego motywu WordPress

WordPress jako jeden z najpopularniejszych, darmowych systemów CMS doczekał się ogromnej liczby różnych wtyczek i motywów. W zasadzie każdy może utworzyć motyw lub spróbować znaleźć taki, który będzie mu odpowiadał.

Jakie cechy powinien mieć dobry motyw WordPress?

Wygląd i UX

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę podczas wyboru szablonu jest wygląd. Dobry szablon nie tylko powinien wyglądać schludnie, ale również powinien mieć dobrze zaprojektowany interfejs, z którego użytkownikowi będzie się wygodnie korzystało. Dobrze by było, aby motyw był prosty, dało się go łatwo dostosowywać oraz był związany z tematyką naszej strony.

Responsywność

Coraz więcej użytkowników korzysta z internetu i przegląda strony na urządzeniach mobilnych (komórki, tablety). Kwestia dostosowania motywu dla ekranów urządzeń mobilnych to w dzisiejeszych czasach konieczność. Jako, że najpopularniejsza wyszukiwarka zaleca aby strony były responsywne, warto iść w tym kierunku.

Optymalizacja pod kątem SEO i prędkość działania

Warto zwrócić uwagę, aby kod był dobrej jakości, nie powodował błędów i mógł być spokojnie przeczytany przez roboty wyszukiwarki.
Dobrze, aby motyw umożliwiał integrację z najpopularniejszymi wtyczkami SEO (znaczniki meta, breadcrumbs, mapa witryny, media społecznościowe).

Wolno ładująca się strona zniechęca użytkowników, a po drugie może źle wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto się zastanowić czy nie zrezygnować z niepotrzebnych animacji i bajerów, aby poprawić szybkość działania strony.

Możliwości i łatwość konfiguracji

Wybierając lub tworząc motyw warto się zastanowić jakie jest jej przeznaczenie, co tak naprawdę będzie na naszej stronie i jakie elementy są nam niezbędne.
Chodzi o funkcje jakie dany motyw udostępnia np. slidery, dodatkowe sidebary itp.
Istnieją proste motywy, które udostępniają podstawowe funkcje i działają szybko.
Istnieją również “frameworki” motywów, które posiadają całą masę dodatków, często powiązanych z wtyczkami (niezbędnymi do prawidłowego działania motywu) i posiadające własne motywy dla różnego typu stron.
Są tworzone “do wszystkiego dla wszystkich”, udostępniają wszystkie możliwe do wymyślenia funkcje..
Takie rozwiązanie być może znajduje swoich fanów. Niemniej często tego rodzaju “monstrum” traci na prędkości działania (ładowania strony) i może komplikować zarządzanie stroną.

Bezpieczeństwo i aktualizacje

W WordPressie w dużej mierze bezpieczeństwo jest związane z aktualizacjami robionymi na bieżąco.
Aktualizacje pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa również w motywie. Strony oparte o WordPress najczęściej są atakowane przez wtyczki i motywy. Dlatego tak istotne jest śledzenie zmian dokonywanych w jądrze systemu przez autorów motywu i częste aktualizacje.

Więcej na temat bezpieczeństwa można przeczytać tutaj.

Gdy wybieramy motyw darmowy na naszą stronę z niepewnego źródła, może nas spotkać niespodzianka w postaci ukrytych linków, dziwnych skryptów, czy backdoorów, pozwalających shackować całą witrynę.
Kilka słów jak poradzić sobie z zawirusowaną stroną.

Dokumentacja i wsparcie

Dobrze, żeby motyw posiadał własną dokumentację – przejrzystą i w miarę możliwości pełną tzn. zawierająca opis konfiguracji motywu, w jaki sposób dokonać zmian poszczególnych elementów strony.
W przypadku wszelkich problemów dobrze, aby autor motywu był dostępny i szybko udzielał odpowiedzi czy to na forum czy bezpośrednio.

One thought on “Najważniejsze cechy dobrego motywu WordPress

  1. Obecność dokumentacji i wsparcia dla motywu najczęściej możliwa tylko w przypadku płatnych produktów. Inaczej wszystkie błędy związane z templatką to problem użytkownika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *