Monstroid jako przykład frameworka motywów WordPress

Czym jest framework

Framework z definicji jest to szkielet, podstawa, na której bazujemy, i która ma za zadanie pomóc nam szybciej i prościej wykonać projekt. W tym przypadku “framework motywów WordPress” (WordPress Theme Framework) to podstawa, na bazie której możemy w prosty sposób zbudować stronę www.

WordPress Codex definiują “framework motywów WordPress” dwojako:

 • A “drop-in” code library that is used to facilitate development of a theme – A drop-in code library is not and can never be installed or used as a theme. Instead, a code library is included to a theme using the functions.php file. Examples of frameworks that qualify as code libraries include Hybrid Core, Redux Framework and Options Framework.
 • A stand-alone base/starter theme that is intended to be forked into another theme or else to be used a parent theme template e.g. Thematic. (Our post concentrates on this definition)

W praktyce często spotykam się z tym, że framework motywów WordPress odnosi się do tworzenia motywów potomnych na motywie bazowym oraz możliwości dostosowania zdefiniowanych w motywie bazowym opcji, sekcji i funkcji do własnego motywu według własnych potrzeb i upodobań.

Jako przykłady frameworków można wymienić płatne Genesis ($59.95) i Thesis (od 87$) lub darmowe Thematic i Skeleton. Różnią się one od siebie nieco możliwościami. Niektóre frameworki są skierowane bardziej w stronę webdevelopperów, inne bardziej w stronę użytkownika bez wiedzy programistycznej.
Istnieją frameworki zawierające dodatkowe funkcjonalności ułatwiające zbudowanie strony zwykłym użytkownikom (nie-programistom) – na przykład dzięki edytorowi wizualnemu “drag-and-drop” (przeciągnij i upuść), w którym za pomocą kilku kliknięć poukładamy sobie elementy na stronie nie zagłębiając się w kod.

Zalety korzystania z frameworków:

 • przyspieszenie pracy – szybkie i łatwe tworzenie motywów potomnych wraz z zestawem dodatkowych opcji i funkcji,
 • dobra jakość kodu (zweryfikowana, zgodna ze standardami i dobrymi praktykami) wpływająca na wydajność strony oraz na czytelność i przejrzystość dla programistów, którzy będą z niego korzystać,
 • łatwość przenoszenia niestandardowych funkcji do nowego motywu.

Wady korzystania z frameworków:

 • konieczność nauczenia się frameworka,
 • duża ilość nadmiarowego kodu, który niekoniecznie nam jest potrzebny w konkretnym projekcie (ale taka jest cena za uniwersalność..)

Czym jest Monstroid?

Wracając do tytułowego Monstroida.. jest to zbiór narzędzi do zbudowania strony, które z założenia są przyjazne w obsłudze i przeznaczone dla osób, które nie chcą się zagłębiać w kod swojej strony.
Zespół TemplateMonster postarał się, żeby był to zestaw “na bogato” i dla każdego. Dzięki niemu można stworzyć zarówno prostą stronę, jak i rozbudowany sklep internetowy.
Dla porównania z wcześniej wspomnianymi frameworkami cena wynosi 79$.

Czy Monstroid jest frameworkiem?

Monstroid zawiera framework o nazwie CherryFramework, który stanowi jego bazę (Sam framework jest darmowy, motywy potomne są płatne).
Monstroid przejmuje więc jego wszystkie możliwości (funkcje, cechy i wtyczki). Umożliwia on tworzenie motywów dzieci (child theme).

Oto podgląd ustawień CherryFramework (ponad 100 opcji!):
cherry framework

Jak widać można zmienić wiele elementów strony m.in. tło strony, typografię, logo, ikonę favicon, “siatkę” dla każdego z elementów (porfolio, blog, usługi), menu, slider i wiele innych.

Wykaz darmowych wtyczek Cherry Framework instalowanych razem z Monstroidem (ponad 20!):

 • Cherry Social – zbiór ikon wraz z integracją z portalami społecznościowymi,
 • Cherry Portfolio – galeria i strona z AJAX-owym portfolio,
 • MotoPress – edytor wizualny zamiast standardowego WYSIWIG (dostępny za darmo),
 • motopress

 • SimpleSlider – obsługa slidera,
 • Cherry MegaMenu – rozbudowane menu, rownież dynamiczne,
 • Cherry Charts – zbiór gotowych wykresów różnego typu,
 • Shortcode Template Editor – edytor shortcode,
 • Cherry Data Manager – import/export treści do pliku XML, wgrane pliki w media, niektórych opcji (informacja o widgetach) do pliku JSON,
 • CherryServices – typ wpisu pozwalający tworzyć bloki np. opisów usług,
 • Cherry Testimonials – referencje,
 • CherryTeam – opisy dla redaktorów strony wraz z linkami do profili portali społecznościowych,
 • Custom Sidebars – niestandardowe paski boczne z zestawami widgetów

Dodatkowe zalety i możliwości Monstroida (wraz z CherryFramework):

 • wsparcie 24/7 dostępne z poziomu kokpitu (testowałam i faktycznie otrzymałam natychmiastową odpowiedź na moje pytanie w sobotę wieczorem… )
 • responsywność – dostosowanie strony do każdego rozmiaru ekranu (na bazie Bootstrapa)
 • wsparcie WPML (obsługa serwisów wielojęzycznych)
 • kompatybilność z takimi wtyczkami jak SEO YOAST, bbPress, buddyPress, OLARK (live Chat) i sklepu wooCommerce;
  wsparcie dla SEO (optymalizacja tytułów, okruszki – breadcrumbs, artykuły powiązane)
 • darmowe aktualizacje (“dożywotnie”) wtyczek i motywów
 • w ramach licencji 15 nowych darmowych szablonów co miesiąc

Istnieje możliwość wyłączenia wtyczek, które nam są niepotrzebne. Jest to na pewno dobra praktyka – według zasady im mniej wtyczek tym szybsze działanie strony. Niemniej może się zdarzyć, że nie zawsze to będzie możliwe. Spotkałam się z sytuacją, że akurat wyłączyłam wtyczkę, która była wymagana do poprawnego działania innej wtyczki z pakietu.

Co jeszcze można znaleźć w paczce?

Pakiet Mostroid zawiera główny motyw oraz umożliwia instalację ponad 24 motywów potomnych w ramach licencji poprzez własny instalator. Dostępny zbiór motywów potomnych (szablonów), na bazie których można zbudować strony, są z różnorakiej tematyki i róznej branży np. finanse, edukacja, sztuka, kulinaria, rozrywka itp. Motywy są udostępniane wraz ze zdjęciami – ponad 50 licencjonowanych zdjęć.
Oto kilka przykładów załączonych motywów do wyboru:
monstroidchild theme 1
monstroid child theme 2
monstroid child theme 3
monstroid woocommerce

Dla kogo Monstroid?

Jak już wcześniej wspomniałam Monstroid jest przeznaczony dla osób, które chcą dostać z góry wiele możliwości do wykorzystania i wybierają z nich to, co akurat potrzebują.
W paczce dostajemy duży zbiór gotowych motywów i wtyczek. Wystarczy przeklikać się przez opcje, aby zbudować stronę swoich marzeń bez napisania linijki kodu.
Dla koderów interesujący może być sam darmowy framework CherryFramework, który może być dobrą podstawą do budowania własnych motywów (child themes).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *