Jak przyspieszyć stronę opartą na skrypcie WordPress – optymalizacja (cache)

Co możemy zrobić, żeby przyspieszyć działanie naszej strony opartej na skrypcie wordpressa?
Optymalizacja strony opartej o WordPressa przebiega tak samo jak optymalziacja każdej innej strony. Należy ją dokładnie przeanalizować i określić dlaczego strona tak długo się ładuje, jakie elementy mogą ją spowalniać, czy wina leży po naszej stronie czy to raczej jest od nas niezależne (np. problemy techniczne dostawcy hostingu).

Po pierwsze sprawdzamy poprawność kodu używając http://validator.w3.org i poprawiamy w miarę możliwości.

Po drugie sprawdzamy co tak naprawdę spowalnia naszą stronę. Warto w tym celu użyć Google Insights
insigns
Narzędzie od Google pozwalające określić jakie elementy strony należy zoptymalizować, żeby działała szybciej na komórkach i komputerach stacjonarnych. Zawiera on podpowiedzi jak konkretny problem rozwiązać ręcznie.
W dużej mierze chodzi o kompresję plików (css, js, jpg).
Zalecenia można znaleźć tutaj.

Jakie jeszcze narzędzia mogą nam się przydać?

Podobną funkcjonalność możemy znaleźć używając http://tools.pingdom.com/fpt. Otrzymamy informacje szczegółową o czasie ładowania wszystkich skryptów, styli, obrazków naszej witryny.

Wtyczki do optymalizacji WordPressa
Generalnie zaleca się instalować tylko te wtyczki, które są nam niezbędne. Każda dodatkowa wtyczka może spowolnić naszą stronę, nie każda jest dobrze napisana. Wszystkie wtyczki nie używane należy wyłączyć lub po prostu usunąć.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę czy wszystkie niezbędne wtyczki są zaktualizowane, bo jak wiadomo wszystkim, stare wersje wtyczek (i samego wordpressa) to luka bezpieczeństwa.
Niemniej istnieją wtyczki pomagające w optymalizacji.

W3 Total Cache

Najpopularniejszą wtyczką jest W3 Total Cache. Generuje ona statyczne strony, tak żeby nie trzeba było tego robić za każdym załadowaniem strony i aby nie trzeba było wielokrotnie odwoływać się do bazy danych.
Może ona m.in. czyścić cache witryny, zapisywać wybrane dane w pamięci podręcznej przeglądarki użytkownika, usunąć zbędne dane z pliku CSS oraz JS, korzystać z Cloudflare (wtedy nasza strona jest przesyłana najkrótszą drogą – przez swoją globalną sieć – dodatkowo zabezpieczając ją), itd.

P3 Plugin Performance Profiler

Jest to wtyczka, która pomaga sprawdzić która z używanych wtyczek (i szablonu) w naszym wordpressie zużywa najwięcej zasobów.
p3 plugin performance profiler

gtmetrix for wordpress

Inną, podobną funkcjonalność ma wtyczka gtmetrix for wordpress
Jeżeli nie chcemy instalować tej wtyczki tylko przeanalizować pod kątem wydajności naszą stronę online możemy skorzystać gtmetrix

Wp-smushit

Ciekawa wtyczka do optymalizacji obrazków: Wp-smushit lub narzędzia online smush.it Yahoo, jpegmini; riot

minifycss

Ciekawe narzędzie do optymalizacji css-a poprzez m.in. usuwanie białych znaków: minifycss

wp-dbmanager

Optymalizacja bazy danych MySQL powinna być co jakiś czas wykonywana w miarę przyrostu treści i wtyczek…
Jedną z metod jest optymalizacja tabel naszej bazy danych z poziomu phpMyAdmina (Ale wcześniej wykonać kopię zapasową bazy, żeby czegoś przypadkiem nie stracić jakby coś miało się nie udać). Istnieje również wtyczka do optymalizacji BD wp-dbmanager.
Warto ograniczyć zapytania do bazy danych do minimum.

Jak szybko sprawdzić czy hosting działa? Po pierwsze sprawdzamy aktualności na stronie dostawcy oraz pocztę, być może wysłał powiadomienie o trwających pracach na serwerze. Po drugie można skorzystać ze strony: http://host-tracker.com (sprawdzanie hosta z wielu miejsc na świecie) lub po prostu wykonać polecenie ping nazwadomeny.pl ze swojego komputera, aby sprawdzić czy odpowiada.
Inną kwestią powolnego ładowania lub zablokowania strony na serwerze może być fakt przekroczenia jednego z limitów na serwerze np. limitu transferu, miejsca na dysku czy obciążenia serwera. Jeżeli mamy wątpliwości lub serwer po prostu nie odpowiada warto skontaktować się z obsługą techniczną naszego hostingu.

Myślę, że póki co tyle informacji wystarczy, jak na pierwszy tego typu artykuł o optymalizacji pod kątem wydajności WordPressa. 🙂 Temat na pewno będzie się jeszcze pojawiał w mniejszym lub większym stopniu. Niektóre kwestie wymagają bardziej szczegółowego omówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *