Jak przenieść blog z WordPress.com na własny hosting

W dzisiejszym wpisie kilka porad w jaki sposób przenieść całą zawartość bloga z serwisu WordPress.com na własny hosting (strona oparta również na wordPressie). A także mała podpowiedź jak poradzić sobie z przekierowaniem ruchu na nową stronę.

Eksportowanie danych z serwisu WordPress.com
Zaloguj się na konto WordPress.com i przejdź na Pulpit nawigacyjny bloga. Kliknij Eksportuj w menu Narzędzia.
Spowoduje to przejście na nową stronę, w której zostanie wyświetlone pytanie z opcjami do wyboru: czy chcemy eksportować wszystko czy tylko część danych. Wybierz “Wszystkie materiały” i naciśnij przycisk Pobierz plik eksportu. Plik XML zostanie pobrany na dysk Twojego komputera, który będzie zawierać wszystkie posty, strony, obrazy, komentarze, pola niestandardowe, kategorie, znaczniki, menu nawigacyjne i inne informacje.

eksport danych z wordpress.com

Instalacja WordPress na własnym hostingu
Po wyeksportowaniu danych WordPress.com następnym krokiem jest utworzenie nowej wersji WordPressa w Twoim hostingu.
Nowoczesne usługi hostingowe pozwalają zainstalować WordPress za pomocą kilku kliknięć – używając tzw. autoinstalatora.

autoinstaller wp

Więcej na temat instalacji nowego bloga opartego o WordPress przeczytasz tutaj.

Importowanie zawartości bloga do nowej witryny
Aby zaimportować starą treść z WordPress.com do nowej witryny, musisz kliknąć opcję Narzędzia – Importuj w swoim panelu administracyjnym nowego bloga, wybierz WordPress.

import danych do nowego bloga

Zostaniesz poproszony o zainstalowanie wtyczki WordPress Importer. Po jego zainstalowaniu uaktywnij i uruchom wtyczkę importera.

uruchom_importer

Zostanie wyświetlony ekran, na którym zostanie wyświetlony monit o przesłanie pliku XML WordPress.com pobranego w kroku 1. Klikamy Przeglądaj i wybieramy plik z dysku.

importer_wp

Po rozpoczęciu importowania będziesz miał możliwość przypisania artykułów bieżącemu użytkownikowi lub utworzenia nowego. Będziesz mieć również możliwość importowania starych załączników (chcesz upewnić się, że zaznaczasz to pole, aby upewnić się, że obrazy są importowane).

Ustawianie bloga WordPress.com jako prywatny i przekierowanie użytkowników
Ostatnim krokiem byłoby ustawienie bloga WordPress.com na prywatny lub jego usunięcie z WordPress.com.

blog_private

Przekierowanie (301) na nową witrynę w celu utrzymania rankingu w wyszukiwarce podczas przenoszenia witryny z jednej lokalizacji do innej, jest możliwe, z tym, że jest to opcja płatna (13 dolarów rocznie).

redirect url

Dla osób, które mają wątpliwości czy warto się przenieść “na własne” przedstawiam kilka argumentów ZA, a potem PRZECIW.

Zalety posiadania boga na własnym hostingu
1) W WordPress.com mamy do wyboru nazwę domeny, a w zasadzie subdomeny w obrębie wordpress.com na przykład:
mojblog.wordpress.com.
Wordpress.com daje wprawdzie możliwość podpięcia domeny, ale jest to opcja płatna (13 dolarów rocznie).
Mając własną domenę i hosting podpinamy wszystko jak chcemy.

2) W WordPress.com możesz używać tylko wtyczek i motywów dostępnych w panelu administratora. Do wyboru jest ok 350 motywów, z czego 135 darmowych. Nie można doinstalować za darmo żadnych dodatkowych wtyczek i motywów poza tymi w panelu, w przypadku gdy np. wtyczka nie spełnia Twoich wymagań lub chcesz rozszerzyć blog o dodatkowe funkcje.
Na własnym hostingu instalujesz co chcesz, kiedy chcesz. Na stronie www.wordpress.org/plugins i www.wordpress.org/themes jest wiele darmowych wtyczek i motywów do wyboru. Można również instalować płatne, co nie było dostępne w WordPress.com. Przykładowa wtyczka niedostępna za darmo na WordPress.com: SEO Yoast, ale żeby nie było, jest dostępna wtyczka alternatywna.
Opcja instalacji własnych wtyczek i motywów na WordPress.com jest również płatna (ok. 36 dolarów na rok).

3) Na własnym hostingu możesz dowolnie modyfikować kod własnego motywu.
WordPress.com pozwala zmodyfikować plik CSS, ale opcja ta jest płatna (30 dolarów rocznie). Plików PHP nie można modyfikować.

4) WordPress.com w opcji darmowej dodaje własne reklamy, które można wyłączyć płacąc 30 dolarów rocznie.

“At WordPress.com, we sometimes display advertisements on your blog to help pay the bills. This keeps free features free! The ads your viewers will see are determined by their location, browsing histories, and other factors.”

Nie ma możliwości dodania własnych reklam, bo jest to niezgodne z regulaminem.
Na własnym hostingu możesz dodawać własne reklamy.

5) Nie można uruchomić własnego sklepu na WordPress.com, w tym przypadku serwis sugeruje własny hosting.

Wady
1) Masz nieograniczoną kontrolę nad swoją stroną, ale wiąże się to z tym, że to na Ciebie spada odpowiedzialność związana z działaniem strony np. aktualizacje i problemy, które mogą się pojawić ze stroną.

2) Na WordPress.com w panelu mamy dostępne szczegółowe statystyki odwiedzin bloga. Ale trzeba pamiętać, że na własnym hostingu możemy zawsze doinstalować wtyczkę np. podpiąć sobie Google Analitycs, aby śledzić ruch na stronie.

Decyzja należy do Ciebie, w zależności od tego czy prowadzisz bloga czy bardziej stronę typu e-commerce oraz na ile samemu jesteś w stanie poradzić sobie z obsługą strony. Niemniej ja widzę więcej argumentów ZA przejściem na własny hosting niż przeciw.

One thought on “Jak przenieść blog z WordPress.com na własny hosting

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *