Jak łatwo przenieść stronę WordPress na inny hosting?

Zmiana hostingu i konieczność przeniesienia witryny opartej na WordPress może wiązać się z wieloma problemami.
Od problemów związanych z importem danych z bazy danych, po problemy konfiguracyjne, problemy z zainstalowanymi wcześniej wtyczkami, z linkami bezpośrednimi do mediów i plików itp.

Przed każdą zmianą w obrębie strony, jak również w przypadku przenosin strony, powinno się robić kopię zapasową strony – więcej w artykule: Jak robić kopie zapasowe strony. W artykule warto zwrócić uwagę na to, które dane (baza danych, pliki i katalogi) są szczególnie istotne dla Twojej strony.

Dzisiejszy wpis będzie mini poradnikiem dla osób, które chcą w szybki, bezproblemowy i bezpieczny sposób przenieść swoją stronę na inny hosting, bez zagłębiania się w kwestie techniczne.
Za pomocą wtyczki Duplicator można zarówno robić kopie zapasowe strony, jak i w sposób automatyczny przenieść stronę w inne miejsce.

Kopia zapasowa będzie zawierała wszystkie dane witryny czyli artykuły, strony, wgrywane pliki i media, włącznie z zainstalowanymi wtyczkami i motywami(bez konieczności ponownej instalacji po przenosinach strony).

Część pierwsza – tworzymy paczkę instalacyjną na starym serwerze

 • Zaczynamy od pobrania wtyczki (1) z oficjalnego repozytorium WordPress i jej aktywacji:
  duplicator_install
 • Klikamy zakładkę Paczki (Packages), gdzie będziemy mieli podgląd utworzonych przez nas “duplikatów” strony.
 • Klikamy po prawej stronie na przycisk Utwórz nową (Create new) (2) i ukaże nam się ekran:
  duplicator2

  Pojawia nam się informacja czy są spełnione podstawowe wymagania dotyczące działania wtyczki (“Requirements: pass”) m.in. wersja PHP, potrzebne uprawnienia do zapisu, odpowiednie usługi na serwerze:
  duplicator_requirements

  Wpisujemy nazwę paczki i możemy przejść dalej. (3)

  W sekcji “Storage” mamy informację gdzie dokładnie na serwerze będzie znajdowały się tworzone pliki.
  W sekcji “Archive” mamy możliwość wyboru plików oraz tabel baz danych, które chcemy dodać lub wykluczyć z tworzonej paczki.

  W sekcji “Installer” mamy możliwość wpisania danych dostępu do bazy danych oraz adresu dla nowej strony (dane te można pozostawić puste i uzupełnić równie dobrze później podczas instalacji na nowym serwerze):
  duplicator_installer

 • W następnym kroku (krok 2) system jest sprawdzany czy wszystko się zgadza ile zajmie miejsca i ile czasu cały proces.. wszystkie komunikaty powinny się pojawić na zielono, wtedy na spokojnie możemy rozpocząć tworzenie naszej paczki. W przypadku wystąpienia ostrzeżeń (na czerwono) warto sprawdzić powód i go naprawić. Nie jest to jednak absolutnie konieczne, mimo takich ostrzeżeń jest możliwe przejście do dalszego etapu tworzenia paczki.
  duplicator3
  Po zakończeniu skanowania przechodzimy dalej. (4)
 • W kroku 3 paczka jest budowana, gdy proces się zakończy powinniśmy zobaczyć taki ekran:
  duplicator
  Klikamy na przyciski Installer i Archive, i pobieramy pliki na dysk. (5)
 • Podgląd przykladowych paczek z poziomu panelu administracyjnego (z tego poziomu również można pobrać wygenerowane wcześniej paczki):
  duplicator packages

Część druga – instalujemy paczkę na nowym serwerze

 • Wgraj spakowaną paczkę package.zip i plik installer.php na nowym serwerze (1) w głównym katalogu serwisu (przez ftp). Nie ma konieczności instalowania WordPressa, instalator zrobi to za nas.
 • Aby rozpocząć instalację wpisz w przeglądarce adres swojej nowej strony na końcu wpisując /installer.php (2) (np. mojastrona.pl/installer.php), odwołując się do wgranych wczesniej plików:
  duplicator6
  Bazę danych i użytkownika na nowym serwerze musimy utworzyć ręcznie.
  Następnie w instalatorze podajemy dane dostępu do bazy danych na nowym serwerze i klikamy Uruchom instalację. (3)
 • W drugim kroku weryfikujemy starą i nową ścieżkę oraz adres strony. Opcjonalnie możemy zmienić dane dostępu dla administratora strony klikając “New admin account”.
  duplicator
 • Instalacja zakończona – strona powinna już działać.
  duplicator9
  Na koniec “czyścimy instalację” Duplicatora i usuwamy utworzone pliki: installer.php wraz z paczką package.zip
  (w opcjach Duplicator -> Tools -> Cleanup ).

Napotkane problemy

Jeżeli pierwsza instalacja się nie powiedzie, można spróbować ponownie z nowymi ustawieniami.
W moim przykładzie instalacja przebiegła bez niespodzianek i przeniesiona strona działa jak trzeba. Jedyny problem jaki wystąpił wiązał się z aktualizacją wtyczek na nowym serwerze.
Podczas próby aktualizacji wtyczki pojawiał się błąd:

“Pobieranie nie powiodło się. Katalog docelowy przesyłania strumieniowego nie istnieje lub nie ma uprawnień do zapisu do niego.”

Wiązał się on z wpisem w pliku wp-config.php
define('WP_TEMP_DIR', '/home/user/domains/domena.pl/public_html/wp-content/uploads');

Wystarczyło poprawić ścieżkę dostępu dla aktualnego serwera i aktualizacje działają jak trzeba.

8 thoughts on “Jak łatwo przenieść stronę WordPress na inny hosting?

 1. „Pobieranie nie powiodło się. Katalog docelowy przesyłania strumieniowego nie istnieje lub nie ma uprawnień do zapisu do niego.”

  Wiązał się on z wpisem w pliku wp-config.php
  define(‘WP_TEMP_DIR’, ‘/home/user/domains/domena.pl/public_html/wp-content/uploads’);

  Miałem ten sam problem. Dzięki za pomoc! 🙂

 2. No ja tez mam taki sam problem, jednak nie lubie grzebac w plikach, mam obawy ze cos napsoce i wogole strona siadzie, czy mozesz jakos nakierowac czy przedstawic co dokladnie trzeba zrobic w tym wypadku, na czym polega zmiana ?

 3. Ne bardzo wiem co mam edytować, możecie doradzić?
  WP_DEBUG zwraca to:

  PHP Warning: unlink(/Applications/wordpress-4.7-0/apps/wordpress/tmp/wordpress-4.7.1-8nlHAO.tmp): No such file or directory in /home/y0n45h/domains/proofficium.pl/public_html/wp-admin/includes/file.php on line 506

  1. Czy blad wystapil po aktualizacji? czy podczas przenoszenia strony?
   Sprawdź w pliku wp-config.php w katalogu głównym WordPress czy masz taką linię: define(‘WP_TEMP_DIR’, ‘(/Applications/wordpress-4.7-0/apps/wordpress/tmp/’);
   jeżeli tak to ją zakomentuj i uruchom jeszcze raz aktualizację. Daj znac czy pomogło?

   1. Błąd wystąpił po przeniesieniu strony z localhosta na zew. serwer linuxpl.com. Kiedy chciałem z aktualizować wtyczki. no localu wszystko działało poprawnie. co zrobić by zakomentować? // ?

 4. Witam, wszystkich spróbuje odkurzyć temat. Co jeśli w pliku WP-CONFIG.PHP powyższy wpis nie istnieje a problem występuje?

  1. Warto by sprawdzić uprawnienia odczytu/zapisu katalogu wp-content (powinno być 775). Błąd może się również wiązać z tym, że jakaś wtyczka wymaga tej stałej (tego wpisu), a jej nie ma – wtedy trzeba go dodać do pliku konfiguracyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *