Jak dodać nową stronę do Google?

Dzisiaj krótki wpis dla początkujących na temat jak się pojawić w wynikach Google (tzw. SERP-ach – Search Engine Results Page). Czy jest konieczne dodawanie nowej strony czy Google potrafi samo stronę odnaleźć i zaindeksować?
Jaki jest czas, w którym strona pojawi się w wyszukiwarce i czy można go skrócić?
Jak sprawdzić czy jesteśmy już w Google?

Jak dodać stronę do Google?

Wyszukiwarka Google jest na tyle zaawansowanym narzędziem, że potrafi zautomatyzować proces indeksacji stron.
Robot wyszukiwarki (Googlebot) w pierwszym etapie czyta dokument strony, następnie porządkuje i zapisuje przeczytane dane w swoim indeksie (bardzo rozbudowanej bazie danych).

Nasz indeks ma sporo ponad sto milionów gigabajtów, a na jego tworzenie poświęciliśmy ponad milion godzin obliczeń. Więcej informacji znajdziesz w tym krótkim filmie.

źródło: https://www.google.com/insidesearch/howsearchworks/crawling-indexing.html

Robot wyszukiwarki przechodzi przez sieć poprzez połączenia między stronami czyli linki.
Użytkownik wpisując hasło do wyszukania przeszukuje informacje zebrane przez robota automatycznie.


W dzisiejszych czasach nie jest konieczne dodawanie ręczne strony, Google podążając za linkami tworzy swój indeks. Średni czas zaindeksowania nowej strony wynosi ok 30dni.

Cytując za Google:

W zasadzie znaczna większość witryn wyświetlanych w naszych wynikach nie została ręcznie zgłoszona do uwzględnienia w indeksie, ale została znaleziona i uwzględniona automatycznie podczas przeszukiwania sieci przez nasze roboty indeksujące.

Więcej na ten temat tutaj.

Jeżeli mimo wszystko chcemy zrobić to ręcznie, aby przyspieszyć cały proces mamy kilka opcji do wyboru.

  • 1. Stronę można dodać za pomocą specjalnego formularza Google dostępnego pod tym adresem, wcześniej zakładając konto Google. Dodana w ten sposób strona może się znaleźć w indeksie prawie natychmiast.
  • 2. Dodając naszą stronę do Google dla webmasterów (Search Console) lub Google Analitycs zasugerujemy wyszukiwarce, że jest nowa strona do zaindeksowania.
    Strona również dodawana jest w ciągu kilku sekund.
    Tworząc mapę witryny i zgłaszając ją w Google dla webmasterów wskażemy robotowi nasze podstrony do zaindeksowania, co może przyspieszyć ten proces. Warto to zrobić z jeszcze jednego powodu: w Google dla webmasterów można sprawdzić czy robot nie napotkał na jakieś problemy podczas indeksowania witryny.
  • 2. Możemy zdobyć linki do naszej strony co pomoże Google szybciej ją znaleźć. Im bardziej popularna będzie strona, na której umieścimy nasz link, tym szybciej Google zaindeksuje naszą stronę (warto skorzystać również z portali społecznościowych).

Jak sprawdzić czy moja strona jest zaindeksowana w Google?

Aby sprawdzić czy nasza strona jest zaindeksowana w wyszukiwarce wpisujemy site:mojastrona.pl. Za pomocą tej komendy możemy sprawdzić czy i jakie strony znajdują się w Google.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *