Trzy proste motywy od Template Monster oparte na Cherry Framework

Photo Lab Responsive WordPress Theme

Monstroid 2 Lite

Monstroid 2 Lite to darmowa i uproszczona wersja motywu flagowego producenta. I chociaż zawiera on dużo mniej opcji, niż swój „starszy brat”, będzie idealnie pasował do realizacji nowoczesnych blogów, stron hobbistycznych oraz prostych witryn firmowych. Tym bardziej, że ten motyw jest kompatybilny z popularnymi wtyczkami do WordPress, które mogą zastąpić brakujące opcje na blogu.
Pierwsze, co widzi użytkownik, po wejściu na stronę domową to pełnoekranowy slider. Dlatego można używać go do celów reklamowych i dodawać różne obrazki promujące blog oraz informujące o ciekawych akcjach na stronie. Poniżej slidera znajdują się typowe dla blogu elementy: lista ostatnio dodanych wpisów w postaci obrazków i nagłówków. Także tutaj jest informacja o autorze blogu, kalendarz, przyciski do profili strony w popularnych sieciach społecznościowych itd.
Funkcjonalność Monstroid 2 Lite została zrealizowana z pomocą najnowszej wersji Cherry Framework. Poza tym do użytku dostępne są również: rozwijane menu, dynamiczny slider, kalendarz, przyciski mediów społecznościowych, mediateka itd. Także ten motyw wspiera fonty webowe Google i technologię Retina.
Czytaj dalej Trzy proste motywy od Template Monster oparte na Cherry Framework

Najważniejsze cechy dobrego motywu WordPress

wordpress motyw

WordPress jako jeden z najpopularniejszych, darmowych systemów CMS doczekał się ogromnej liczby różnych wtyczek i motywów. W zasadzie każdy może utworzyć motyw lub spróbować znaleźć taki, który będzie mu odpowiadał.

Jakie cechy powinien mieć dobry motyw WordPress?

Wygląd i UX

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę podczas wyboru szablonu jest wygląd. Dobry szablon nie tylko powinien wyglądać schludnie, ale również powinien mieć dobrze zaprojektowany interfejs, z którego użytkownikowi będzie się wygodnie korzystało. Dobrze by było, aby motyw był prosty, dało się go łatwo dostosowywać oraz był związany z tematyką naszej strony.

Responsywność

Coraz więcej użytkowników korzysta z internetu i przegląda strony na urządzeniach mobilnych (komórki, tablety). Kwestia dostosowania motywu dla ekranów urządzeń mobilnych to w dzisiejeszych czasach konieczność. Jako, że najpopularniejsza wyszukiwarka zaleca aby strony były responsywne, warto iść w tym kierunku.

Optymalizacja pod kątem SEO i prędkość działania

Warto zwrócić uwagę, aby kod był dobrej jakości, nie powodował błędów i mógł być spokojnie przeczytany przez roboty wyszukiwarki.
Dobrze, aby motyw umożliwiał integrację z najpopularniejszymi wtyczkami SEO (znaczniki meta, breadcrumbs, mapa witryny, media społecznościowe).

Wolno ładująca się strona zniechęca użytkowników, a po drugie może źle wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto się zastanowić czy nie zrezygnować z niepotrzebnych animacji i bajerów, aby poprawić szybkość działania strony.

Możliwości i łatwość konfiguracji

Wybierając lub tworząc motyw warto się zastanowić jakie jest jej przeznaczenie, co tak naprawdę będzie na naszej stronie i jakie elementy są nam niezbędne.
Chodzi o funkcje jakie dany motyw udostępnia np. slidery, dodatkowe sidebary itp.
Istnieją proste motywy, które udostępniają podstawowe funkcje i działają szybko.
Istnieją również “frameworki” motywów, które posiadają całą masę dodatków, często powiązanych z wtyczkami (niezbędnymi do prawidłowego działania motywu) i posiadające własne motywy dla różnego typu stron.
Są tworzone “do wszystkiego dla wszystkich”, udostępniają wszystkie możliwe do wymyślenia funkcje..
Takie rozwiązanie być może znajduje swoich fanów. Niemniej często tego rodzaju “monstrum” traci na prędkości działania (ładowania strony) i może komplikować zarządzanie stroną.

Bezpieczeństwo i aktualizacje

W WordPressie w dużej mierze bezpieczeństwo jest związane z aktualizacjami robionymi na bieżąco.
Aktualizacje pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa również w motywie. Strony oparte o WordPress najczęściej są atakowane przez wtyczki i motywy. Dlatego tak istotne jest śledzenie zmian dokonywanych w jądrze systemu przez autorów motywu i częste aktualizacje.

Więcej na temat bezpieczeństwa można przeczytać tutaj.

Gdy wybieramy motyw darmowy na naszą stronę z niepewnego źródła, może nas spotkać niespodzianka w postaci ukrytych linków, dziwnych skryptów, czy backdoorów, pozwalających shackować całą witrynę.
Kilka słów jak poradzić sobie z zawirusowaną stroną.

Dokumentacja i wsparcie

Dobrze, żeby motyw posiadał własną dokumentację – przejrzystą i w miarę możliwości pełną tzn. zawierająca opis konfiguracji motywu, w jaki sposób dokonać zmian poszczególnych elementów strony.
W przypadku wszelkich problemów dobrze, aby autor motywu był dostępny i szybko udzielał odpowiedzi czy to na forum czy bezpośrednio.

Dostosowanie motywu WordPress do sklepu Woocommerce

ecommerce

Woocommerce to popularna wtyczka służąca do stworzenia sklepu internetowego na silniku WordPress.
W niniejszym artykule napiszę jak poradzić sobie z sytuacją, gdy szablon, z którego aktualnie korzystamy, nie jest dostosowany do wtyczki woocommerce oraz kilka słów w jaki sposób dokonać modyfikacji podstawowych, domyślnych szablonów woocommerce.
Czytaj dalej Dostosowanie motywu WordPress do sklepu Woocommerce

Darmowe motywy WordPress od TemplateMonster

Restauracja szablon

Nie tak dawno temu przedstawiliśmy pierwszy zestaw darmowych motywów, który wybraliśmy z repozytorium WordPress. Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule, darmowe motywy dostępne w repozytorium są responsywne i zoptymalizowane pod kątem SEO, dlatego są dobrym rozwiązaniem dla tworzenia stron internetowych zarówno prywatnych, jak i firmowych.
Dziś jako przedłużenie tematu o bezpłatnych templatkach opiszemy kilka szablonów wyprodukowanych przez TemplateMonster, która tworzy motywy dla WordPress od 2006 roku.
Przedstawione poniżej motywy są wykonane zgodnie ze standardami W3C i wymaganiami wyszukiwarek internetowych, są również responsywne i mają wszystkie potrzebne funkcji dla prowadzenia strony internetowej. I chociaż ich tematyka najlepiej nadaje się dla restauracji, usług doradczych oraz portfolio fotograficznego, niema żadnego problemu aby przebudować je dla innych branż. Tym bardziej, że każda paczka z motywem zawiera pełny zestaw plików PSD oraz obrazków o wysokiej rozdzielności, które pozwalają szybko zmodyfikować projekt strony www.
Czytaj dalej Darmowe motywy WordPress od TemplateMonster

Mobilna wersja Twojej strony – szybko i bezboleśnie

mobile

Nie da się ukryć, że coraz większe znaczenie odgrywa ruch z urządzeń mobilnych. 21 kwietnia tego roku Google ogłosiło zmiany w algorytmie dotyczącym wyszukiwania mobilnego. Zmiana ta często jest określana jako mobilny armageddon. Na czym polega? Przytoczę słowa z blogu Google Polska:

„Korzystając z wyszukiwarki na telefonie, częściej w pierwszej kolejności dostaniecie wyniki ze stronami, które można wygodnie przeglądać na urządzeniu mobilnym. Dzięki tej zmianie będziecie otrzymywać wysokiej jakości wyniki ze stron, które są dużo wygodniejsze do przeglądania na mniejszym ekranie.”

(źródło: http://googlepolska.blogspot.com/2015/04/wygodniejsze-przegladanie-wynikow.html)

Dla właścicieli stron oraz webmasterów oznacza to tyle, że w dzisiejszych czasach warto posiadać wersję mobilną swojej strony, jeżeli nie chcą zostać w tyle w mobilnych wynikach wyszukiwania.
Czytaj dalej Mobilna wersja Twojej strony – szybko i bezboleśnie

Monstroid jako przykład frameworka motywów WordPress

Czym jest framework

Framework z definicji jest to szkielet, podstawa, na której bazujemy, i która ma za zadanie pomóc nam szybciej i prościej wykonać projekt. W tym przypadku “framework motywów WordPress” (WordPress Theme Framework) to podstawa, na bazie której możemy w prosty sposób zbudować stronę www.

WordPress Codex definiują “framework motywów WordPress” dwojako: Czytaj dalej Monstroid jako przykład frameworka motywów WordPress

Kilka darmowych i responsywnych szablonów SEO WordPress wartych polecenia

responsive web design

W repozytorium WordPress można znaleźć wiele ciekawych szablonów – od tych najprostszych dla blogów, przez projekty dla stron firmowych, po bardziej rozbudowane dla sklepów internetowych (e-commerce).
Wybierając szablon dla siebie warto zwrócić uwagę kiedy był on ostatnio aktualizowany. Niestety ataki na CMS WordPress najczęściej zdarzają się poprzez ogólnodostępne wtyczki oraz szablony. W starszych szablonach – pisanych na wcześniejsze wersje systemu – jest większe prawdopodobieństwo wykrycia luki bezpieczeństwa.

Chciałbym polecić kilka darmowych szablonów z oficjalnego repozytorium WP ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania do urządzeń mobilnych (responsive web design RWD) i optymalizacji pod kątem SEO – czyli na ile są przyjazne wyszukiwarkom internetowym.
Strony RWD obecnie są bardzo popularne i praktyczne – jedna wersja strony dopasowuje się do ekranów różnych urządzeń mobilnych.
Czytaj dalej Kilka darmowych i responsywnych szablonów SEO WordPress wartych polecenia

Przegląd najciekawszych i darmowych sliderów do WordPressa

W dzisiejszym wpisie chciałabym się skupić na elemencie, który może nieco wzbogacić wizualnie naszą stronę, mianowicie na pokazie slidów tzw. “sliderach”.
Przegląd wtyczek sliderów lub rotatorów dla naszej strony opartej na WordPress zaczniemy od sprawdzenia tych najpopularniejszych, z uwzględnieniem wersji darmowych. Sprawdźmy na początek stronę www.wordpress.com/plugins/ i oglądamy najczęściej pobierane wtyczki sliderów. Oczywiście sprawdzamy te najbardziej aktualne. Trzeba pamiętać, że każda wtyczka dawno nie aktualizowana, może być luką dla hakerów… dlatego odradzam używanie wtyczek, które nie są już wspierane. Czytaj dalej Przegląd najciekawszych i darmowych sliderów do WordPressa

Jak zrobić tłumaczenie naszego szablonu?

Plik .po

Aby przygotować nasz szablon do tłumaczenia w pliku functions.php dodajemy kod:
load_theme_textdomain( 'twentyten', TEMPLATEPATH . '/languages' );
Wskazujemy, że w katalogu /languages naszego szablonu ‘twentyten’ będą się znajdowały pliki tłumaczenia .po i .mo (nazwa katalogu może być oczywiście inna). Może się w tym katalogu również znaleźć plik .pot, który można powiedzieć, jest szablonem do stworzenia pliku tłumaczenia .po.
Oto przykład tłumaczenia na język francuski plik fr_FR.po
Czytaj dalej Jak zrobić tłumaczenie naszego szablonu?